Co to jest deska warstwowa?Nie każda podłoga drewniana jest wykonana w ten sam sposób. Niekiedy może być zrobiona z litego drewna, a innym razem z warstwowych desek. Takie deski to wybór odpowiedni dla praktycznie każdego rodzaju pomieszczenia. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdzają się zarówno w salonie, przedpokoju, jak i w sypialni. Czym jest deska warstwowa i jakie ma zalety?

Drewniana deska warstwowa – co to takiego?

Deska warstwowa jest złożona z warstw drewna, które są ze sobą sklejone. Występują ich dwa rodzaje:

  • deski dwuwarstwowe – ich spodnia warstwa wykonana jest z drzewa liściastego, na przykład buku lub dębu,
  • deski trójwarstwowe – ich dwie, spodnie warstwy produkuje się z drzew iglastych.

Na uwagę zasługuje fakt, że są one w całości stworzone z drewna, co wyróżnia je spośród wielu produktów, do których wykonania używa się materiałów drewnopodobnych.

Dlaczego warto wybrać deskę warstwową?

Warstwy drewna sklejone ze sobą tworzą solidną i wytrzymałą konstrukcję. Deskę taką charakteryzuje też to, że nie jest podatna na odkształcenia. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli podłoga z drewna ma zostać zamontowana w pomieszczeniu z systemem ogrzewania podłogowego – nie zaszkodzi jej nieustanne odziaływanie wyższej temperatury. Ponadto deska warstwowa nie ogranicza przepływu ciepła, tak jak drewno lite.

Podłogę z desek warstwowych kładzie się bardzo szybko. Wystarczą zapał, odpowiednie narzędzia oraz smykałka do majsterkowania, aby zrobić to samemu. Deski są wyposażone w łącza, które znacznie ułatwiają montaż. Można je przykleić do podłogi lub pominąć tą czynność i pozostawić je jedynie ułożone.

Deski warstwowe na długo zachowują swój estetyczny wygląd. Wystarczy ich odpowiednia pielęgnacja. Są zabezpieczane lakierem lub olejowane. Dzięki temu stają się odporne na zabrudzenia czy zarysowania.

Podłoga taka to rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i eleganckie. Należy jednak mieć na uwadze, aby w przypadku ich układania w nasłonecznionych pomieszczeniach zrezygnować z desek z drewna wiśni lub sosny – dosyć łatwo się odbarwiają.

 


Wróć do bloga