Deska olejowana a lakierowanaPodłoga wykonana z drewna musi być odpowiednio zabezpieczona, aby mogła jak najdłużej zachować swój nieskazitelny wygląd. Istnieją dwie metody, których zastosowanie skutecznie ją chroni – lakierowanie i olejowanie. Każda z nich ma swoje wady oraz zalety. To, na który sposób się zdecydować, musi zależeć od indywidualnych preferencji. Jakie korzyści płyną z olejowania, a jakie z lakierowania?

Lakierowanie podłogi

Lakierowanie podłogi polega na pokryciu jej szczelną warstwą lakieru. Nie oznacza to jednak, że tak zabezpieczone deski drewniane muszą błyszczeć – można zdecydować się na lakier matowy, półmatowy lub satynowy. Istnieje także możliwość, aby przy jego pomocy zmienić kolor lub odcień drzewa. Przezroczysty lakier zapewnia, że widać przez niego naturalną barwę, a nawet usłojenie drewna.

Podłoga lakierowana jest łatwa w utrzymaniu w czystości oraz niezwykle odporna na powstawanie na niej trwałych zabrudzeń. Jej konserwacja jest bardzo prosta i nikomu nie sprawi problemu. Dużym minusem drewnianej, lakierowanej podłogi jest to, że wszelkie rysy są na niej doskonale widoczne. Ponadto, chcąc przeprowadzić jej częściową naprawę, należy liczyć się z pozostawieniem widocznych śladów.

Olejowane deski drewniane

Olejowanie jest alternatywą dla pokrywania podłogi lakierem. Wykonuje się je z użyciem preparatów, których skład jest oparty na olejach roślinnych. Te naturalne substancje pozostają na powierzchni drewna, ale także wnikają głębiej w jego strukturę.

Zarysowania na podłodze olejowanej są znacznie mniej widoczne niż w przypadku pokrycia jej lakierem. Po jakimś czasie stają się prawie niezauważalne. Drewno zabezpieczone w ten sposób ma także znacznie lepsze właściwości antystatyczne. W przypadku naprawy fragmentu podłogi nie ma obaw, że pozostaną na niej nieestetycznie prezentujące się defekty.

Niestety i ta metoda ma swoje słabe strony. Drewniane deski olejowane będą brudziły się dużo szybciej, a zanieczyszczenia będzie trudniej usunąć. Należy też ją częściej poddawać renowacji – najlepiej wykonywać to co dwa lata.

 

 


Wróć do bloga