Drewniane schody - nowoczesność w domuSchody drewniane najczęściej kojarzą nam się z bardzo tradycyjnymi wnętrzami, urządzonymi w stylu nawiązującym do stylu klasycznego lub inspirowanego elementami rustykalnymi. Jednak drewno świetnie sprawdza się również w aranżacjach odwołujących się do trendów związanych z nowoczesnością. Drewniane schody mogą nie tylko świetnie pasować do wnętrz odwołujących się do modernizmu czy stylu industrialnego, ale jest duże prawdopodobieństwo, że staną się wręcz ich główną ozdobą. Sprawdźmy jakie schody drewniane sprawdzą się najlepiej w nowoczesnym domu.

 

Rodzaje nowoczesnych schodów drewnianych

Schody drewniane są najczęściej budowane jako konstrukcje samonośne, które są wykonane w oparciu o policzki lub wsporniki. Wciąż popularne jest również obkładanie drewnem schodów żelbetowych. Każde z tych rozwiązań konstrukcyjnych może być zastosowane we wnętrzu, które ma być odbierane jako bardzo nowoczesne. Efekt zależy bowiem od sposobu wykończenia i rodzaju zastosowanych elementów. W przypadku konstrukcji drewnianych samonośnych można zdecydować się np. na wprowadzenie elementów balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej, szkła lub połączenia obu rodzajów materiałów. Bardzo dobrze wyglądają też fragmenty drewniane połączone np. z metalowymi relingami z linek stalowych. W przypadku schodów żelbetowych można zdecydować się na konstrukcję przypominającą bardzo popularne schody dywanowe. W przypadku wyboru tradycyjnego wykończenia dobrym pomysłem, który pasuje do nowoczesnych wnętrz, może być choćby rezygnacja z listew cokołowych. Schody żelbetowe z okładziną drewnianą mogą także zyskać bardziej współczesny charakter dzięki poręczom ze stali nierdzewnej.

 

Drewno warstwowe – idealny materiał na schody

Schody drewniane mogą być z powodzeniem wykonywane przy użyciu desek warstwowych. Nadają się one zarówno do obkładania schodów żelbetowych, jak i jako materiał np. na stopnice do schodów drewnianych samonośnych. Deska warstwowa jest o wiele mniej podatna na zmiany wymiarów związane ze zmianami wilgotności. Jest także bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia, a jej powierzchnia może być wykończona na rozmaite sposoby: szczotkowana, olejowana lub lakierowana.


Wróć do bloga