Jak pielęgnować podłogę drewnianą?Trudno nie zgodzić się z faktem, że podłogi z drewna prezentują się zjawiskowo. Należy jednak odpowiednio o nie zadbać, aby stan taki trwał jak najdłużej. Właściwie pielęgnowana podłoga będzie ozdobą każdego domu. Zabiegi przedłużające jej życie są zazwyczaj dosyć proste do wykonania i nie wymagają zbyt wiele pracy. Poniżej poopowiadamy, jak należy troszczyć się o podłogę z drewna.

Co szkodzi podłodze drewnianej?

Podłogi wykonane z drewna są zazwyczaj wykańczane lakierem lub olejowane. Ma to zapobiec ich zniszczeniom, przebarwieniom czy plamom, których nie sposób usunąć. Do pielęgnacji takiej podłogi wykorzystuje się specjalne środki dedykowane do drewna. Zostawiają na nim niewidzialną powłokę ochronną oraz sprawiają, że deski nie absorbują kurzu.

Mimo tego, powierzchnie lakierowane oraz olejowane są podatne na rysy, które są np. efektem wnoszenia do pomieszczeń piachu. To właśnie on jest najczęściej sprawcą nieestetycznych śladów i zarysowań.

Jak dbać o podłogę na co dzień?

Drewniane podłogi należy odkurzać przynajmniej dwa razy w tygodniu i każdorazowo przed ich myciem. Trzeba także stosować do tego miękkie szczotki oraz mopy, które zostały wykonane z mikrofibry. To bardzo ważne, aby użyć właśnie tej tkaniny. Pozwala ona maksymalnie ograniczyć ilość wody, która pozostaje na podłodze. Jest to istotne, gdyż jej nadmiar może zaszkodzić drewnu. Podłogi nie należy czyścić silnymi detergentami.

Co jeszcze można zrobić dla podłogi?

Co jakiś czas, najlepiej raz w miesiącu, należy wetrzeć w podłogę specjalny preparat ochronny dla drewna lakierowanego lub olejowanego. Trzeba to zrobić bezpośrednio po jej dokładnym umyciu.

Jednak na nic zdadzą się te zabiegi, jeżeli nie będzie przestrzeganych kilka podstawowych zasad. Nie można zapominać, aby meble stojące na podłodze drewnianej – ciężkie stoły, szafy czy krzesła – miały przyklejone filcowe podkładki. W domu przydadzą się także gumowe wycieraczki, które zapobiegną wnoszeniu na butach piachu. Natomiast zwierzęta domowe powinny mieć regularnie przycinane pazury, aby nie rysowały nimi powierzchni.

 

 


Wróć do bloga