Jak prawidłowo zaaranżować schody?



Schody to ważny składnik wystroju wnętrza, a także element, który pełni ważną funkcję użytkową. Zastanawiając się nad doborem właściwego rozwiązania, musimy zatem brać pod uwagę nie tylko estetykę, ale także kwestie związane z  codziennym użytkowaniem schodów. Decydując się na konkretny rodzaj schodów drewnianych, zwykle jesteśmy zmuszeni do uwzględnienia pewnych ograniczeń wynikających z projektu i ilości dostępnego miejsca, jednak nawet wtedy mamy duże pole do popisu. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy zaaranżować schody w naszym domu.

 

Schody betonowe

Schody wykonane z betonu sprawiają, że nie możemy zmienić ich elementów konstrukcyjnych, np. ilości spoczników. Wciąż możemy jednak decydować o tym, jaki będą miały charakter. Możemy wykonać schody klasyczne, z drewnianą okładziną stopni i podstopni, wangami oraz drewnianą balustradą z poręczami. Możemy także zdecydować się na bardziej nowoczesne rozwiązania, np. z balustradą z hartowanego szkła lub wykonaną w postaci metalowych relingów. Wiele osób decyduje się również na schody przypominające konstrukcję dywanową.

 

Schody samonośne

W przypadku, gdy projekt naszego domu przewiduje montaż schodów o konstrukcji samonośnej, pole dostępnych możliwości jest zwykle szersze. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy nie ogranicza nas zbytnio ilość dostępnego miejsca.

Przy schodach tego typu możemy się zdecydować np. na schody jednobiegowe, czyli proste. Wyglądają one bardzo dobrze szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Mogą być wykonane np. jako modne schody dywanowe. Ich ograniczeniem jest jednak to, że w przypadku wyższych kondygnacji są dość trudne do pokonania.

Inną możliwością są schody wielobiegowe, gdzie stopnie są zgrupowane w kilku fragmentach, które są połączone odcinkami prostymi, tzw. spoczynkami. Przy standardowej wysokości pięter najlepszym rozwiązaniem są zwykle schody dwubiegowe. Mogą one zakręcać pod kątem 90°, w kształcie litery „L” albo o 180° w kształcie litery U. Schody tego typu łatwiej pokonać, a także i one mogą być zaprojektowane w sposób, który będzie współgrał z naszą koncepcją wnętrza.

 

Schody a wystrój wnętrza

Sposób, w jaki zaaranżujemy schody samonośne lub betonowe okładane drewnem, zależy w dużej mierze od tego, w jakim stylu mamy zamiar urządzić wnętrze. Schody bardzo nowoczesne, szczególnie takie w których użyjemy dodatkowych elementów ze stali nierdzewnej czy szkła nie zawsze będą się dobrze komponowały z tradycyjnymi stylowymi meblami. Podobny brak harmonii pojawi się w sytuacji odwrotnej. Zanim zamówimy schody, powinniśmy więc mieć już opracowaną kompletną koncepcję aranżacji całego domu.


Wróć do bloga