Jaką deskę wybrać do ogrzewania podłogowego?Systemy ogrzewania podłogowego są coraz bardziej popularne. Mogłoby się wydawać, że umieszczenie ich pod drewnianymi deskami nie ma większego sensu, gdyż przewodzą one ciepło tylko w niewielkim stopniu. Nie jest to do końca prawdą. Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj desek i zamontować je w swoim domu. Jakie deski drewniane sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego?

Na czym polega ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest systemem, który znajduje się bezpośrednio pod podłogą. To tam umieszczone są wszystkie jego elementy i cały mechanizm. W związku z tym taka podłoga stanowi swego rodzaju grzejnik, który powinien jak najlepiej oddawać ciepło do pomieszczenia. Dlatego urządzając dom, właściciele najczęściej decydują się na wykonanie jej z materiałów będących dobrymi przewodnikami, na przekład z ceramiki. Jednak mało kto wie, że chcąc cieszyć się komfortowym ogrzewaniem podłogowym, wcale nie trzeba rezygnować z marzeń o drewnianych deskach. Wystarczy jedynie wdrożyć odpowiednie rozwiązanie.

Deska warstwowa – idealny wybór do ogrzewania podłogowego

Jak sama nazwa wskazuje, struktura tej deski składa się z drewnianych warstw. Charakteryzuje się ona niskim oporem ciepła. W praktyce oznacza to, że nie zatrzymuje go, ale przekazuje do pomieszczenia, jednocześnie je ogrzewając. Ta jej cecha sprawia, że tworzy ona tak dobry duet z ogrzewaniem podłogowym.

Struktura warstwowa ma także wpływ na wytrzymałość deski i jej odporność na wyższe temperatury. Dzięki temu, jeżeli zostanie pod nią zamontowane ogrzewanie podłogowe, nie będzie się odkształcać. Dzieje się tak, gdyż deski klejone warstwowo mają prostopadle do siebie ułożone włókna, co skutecznie zapobiega paczeniu się drewna.

Jeżeli deski, które mają zostać ułożone na systemie ogrzewania podłogowego, zostały fabrycznie lakierowane, nie trzeba już z nimi nic robić. W każdej innej sytuacji muszą być olejowane lub woskowane. Lakier pod wpływem ciepła mógłby pękać, co skończyłoby się nieestetycznie wyglądającymi odpryskami.

 

 


Wróć do bloga