Podloga drewniana dębowa - trwałość na lataDrewno cieszy się bardzo dużą popularnością we wszystkich zastosowaniach. Powszechnie docenia się jego naturalne pochodzenie i prawdziwe piękno uformowane ręką natury. Z drewna bardzo chętnie wykonuje się wszelkiego rodzaju meble oraz różne elementy wystroju. Produktem, który zyskuje wielu zwolenników, są podłogi drewniane z dębu. Układa się je zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w eleganckich apartamentach. Sprawdźmy, jakie są zalety takiego rozwiązania i przekonajmy się, dlaczego jest uważane za tak atrakcyjne.

 

Zalety drewna dębowego

Dąb jest tradycyjnie uważany za iście królewski gatunek drewna. Przez lata meble i przedmioty wykonane z dębu cieszyły się zasłużoną sławą. Drewno dębu jest bardzo twarde i wytrzymałe. Charakteryzuje je też bardzo ciekawy rysunek słoi i bardzo ładne naturalne wybarwienie. Ze względu na swój urok i bardzo dużą trwałość dąb jest bardzo chętnie wybierany jako materiał na wykończenie podłóg. Przez długi okres modne były głównie mozaiki i parkiety, jednak od jakiegoś czasu w eleganckich wnętrzach panuje niepodzielnie deska podłogowa. Większe fragmenty drewna wyglądają bardziej naturalnie i pozwalają na lepsze wyeksponowanie piękna materiału. Szczególnie dobrze prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach, gdzie często staje się jednym z głównych elementów decydujących o charakterze wnętrza. Wielką zaletą desek dębowych jest to, że bardzo dobrze komponują się zarówno z aranżacjami nowoczesnymi, bardzo oszczędnymi w formie, jak i tradycyjnymi, gdzie pojawiają się rozmaite elementy dekoracyjne.

 

Dębowa deska podłogowa warstwowa

Pewnym ograniczeniem dla stosowania desek podłogowych było to, że wilgotność drewna ulega okresowym zmianom. Pociąga to ze sobą nieuchronną zmianę wymiarów i pracę drewna. W przypadku deski, której fragmenty mają dość dużą powierzchnię, zmiany tego typu mogą być zauważalne. Układanie desek w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym mogło być szczególnie ryzykowne.

Naprzeciw tym problemom wychodzi produkt w postaci deski warstwowej. Deska warstwowa jest stworzona przez połączenie ze sobą kilku cieńszych warstw drewna. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy produkt wykonany z naturalnego drewna, którego wygląd jest identyczny z deskami litymi. Jednocześnie nie ma on jednak większości ich wad. Zmiany wymiarów występujące wskutek różnej wilgotności są tak małe, że praktycznie niezauważalne. Deski warstwowe nadają się zatem świetnie do pomieszczeń z podłogówką. Wielką ich zaletą jest to, że są dostarczane w formie gotowej do układania, co znacznie skraca czas realizacji.


Wróć do bloga