Rodzaje desek podłogowychPodłoga z drewna to marzenie wielu osób planujących, w jaki sposób urządzić dom lub mieszkanie. Naturalne ciepło, piękny rysunek słojów oraz szeroki wybór kolorów i możliwych wykończeń sprawiają, że drewno ułożone na podłodze może stać się prawdziwie dominującym akcentem, który nada charakter całej aranżacji. Zastanawiając się nad podłogą z drewna, wiele osób rozważa wybór desek podłogowych. Przyjrzyjmy się dokładniej temu, jakie są dostępne rodzaje desek i na co warto zwrócić uwagę przy ich kupnie.

 

Deski lite i warstwowe

Deski podłogowe mogą być wykonane z litego drewna lub mieć konstrukcję warstwową. Deski lite oferują komfort kontaktu z naturalnym drewnem, po ułożeniu wymagają jednak cyklinowania oraz zabezpieczenia powierzchni. Można je lakierować lakierami bezbarwnymi lub półprzezroczystymi koloryzującymi drewno. Do wyboru mamy odmiany matowe, błyszczące oraz różnego rodzaju stopnie pośrednie między tymi dwoma możliwościami. Można również zdecydować się na olejowanie.

Największą wadą desek litych jest to, że podobnie jak każdy element drewniany są wrażliwe na zmianę wilgotności. Mimo tego, że do układania wybiera się materiał o prawidłowej wilgotności, to ułożone deski mogą zmieniać swe wymiary. W zależności od wymiarów użytych desek i skurczu właściwego dla danego gatunku drewna zmiany mogą być dość duże i uciążliwe. W zależności od warunków panujących we wnętrzu deska podłogowa z litego drewna może ulec trwałemu spaczeniu.

 

Rozwiązaniem problemów ze zmianą wymiarów i podłogą, w której pojawiają się nieestetyczne szpary, są deski warstwowe. Składają się one z dwóch lub trzech warstw drewna. Dzięki takiej modułowej konstrukcji są o wiele bardziej wytrzymałe na zmianę wymiarów i ewentualne odkształcenia. Deski warstwowe są dostępne w formie gotowej do układania, a ich powierzchnia może być wykończona lakierem lub olejowana.

 

Deski podłogowe lite i warstwowe są dostępne w bardzo wielu odmianach. W sprzedaży znajdują się deski z różnych gatunków drewna. Można znaleźć wśród nich niemal wszystkie gatunki rodzime, m.in. popularny  dąb lub jesion. Oferowane są różne długości desek, a także warianty mieszane, składające się z elementów o różnej długości i pozwalające na uzyskanie bardzo ciekawych efektów wizualnych.


Wróć do bloga