Schody drewniane - wady i zaletyNiemal każdy dom jednorodzinny i wielopoziomowe mieszkanie potrzebuje schodów. To bardzo ważny element wystroju wnętrza oraz niezwykle istotny ciąg komunikacyjny. Wybierając odpowiednie do naszych potrzeb schody, powinniśmy więc zwracać uwagę na ich funkcjonalność, wygląd i koszt. Do wyboru mamy najczęściej stosowane rozwiązania: schody drewniane, betonowe lub o konstrukcji wykonanej z metalu. Najbardziej interesująca jest charakterystyka schodów drewnianych, ponieważ poza schodami o konstrukcji samonośnej elementy drewniane można również zastosować do wykończenia schodów betonowych czy metalowych. Sprawdźmy, jakie są plusy schodów wykonanych w całości z drewna.

 

Zalety schodów drewnianych

Trudno określić, którą z licznych zalet schodów drewnianych można uznać za największą i najważniejszą, ponieważ zależy to od tego, jakie obszary są dla nas najbardziej istotne. Jeśli przykładamy dużą wagę do estetyki, to w przypadku schodów drewnianych na pierwszy plan wysuwa się ich niepowtarzalny wygląd. Różne gatunki drewna i zastosowane metody wykończenia mogą nadać wnętrzu naszego domu lub mieszkania unikalny charakter. Będzie to zaletą połączenia ciepłego, naturalnego materiału z intrygującym rysunkiem słoi czy urodą wybranych stopni, wykonaniem poręczy, słupków czy tralek.

Schody drewniane dają także możliwość dość swobodnego wyboru konkretnego rodzaju konstrukcji w zależności od ilości dostępnego miejsca i wysokości pomieszczeń. Możemy zdecydować się na schody jedno, dwu lub trzybiegowe, z jednym albo dwoma podestami, nic nie stoi również na przeszkodzie, by wybrać schody kręte lub o zmieniającej się dowolnie szerokości stopni.

Z punktu widzenia kosztów schody drewniane dają również bardzo szerokie możliwości wyboru, ponieważ ich cena zależy od rodzaju użytego drewna oraz tego, jaki rodzaj konstrukcji wybierzemy. Proste schody o małej ilości elementów i ozdób mogą bez problemu zmieścić się nawet w dość skromnym budżecie. Z drugiej strony, gdy możemy pozwolić sobie na większy wydatek, nie musimy poskramiać naszej fantazji.

Funkcjonalność schodów drewnianych w największym stopniu zależy od ich konstrukcji. Trzeba jednak pamiętać, że konstrukcje drewniane pracują, reagując na temperaturę i wilgotność. Decydując się na schody drewniane, nie powinniśmy liczyć na to, że zawsze uda się po nich przejść bezgłośnie.

 

Wady schodów drewnianych

Wśród wad schodów drewnianych z pewnością trzeba wymienić konieczność ich odpowiedniej konserwacji. Drewno wymaga stosowania odpowiednich środków do czyszczenia i zabezpieczania powierzchni. Choć odpowiednie środki można znaleźć bez trudu, to jednak ich aplikacja wymaga nieco czasu.

Za wadę schodów drewnianych można także uznać to, że przy nieostrożnym traktowaniu są mniej odporne niż inne konstrukcje. Ze względu na ograniczoną wytrzymałość drewna na uderzenia i ścieranie trzeba pamiętać, że upuszczanie lub wciąganie po schodach ciężkich przedmiotów może się skończyć ich uszkodzeniem.


Wróć do bloga