Zalety schodów dębowychMogą być okazałe oraz zajmować centralne miejsce w salonie lub, przeciwnie, stanowić niewielką, dyskretną konstrukcję. Jednak oprócz tego, jak prezentują się schody, bardzo istotne jest ich odpowiednie wykonanie. Solidne i wytrzymałe nie zniszczą się nawet po wielu latach użytkowania. Można na to liczyć, decydując się na schody dębowe. Co sprawia, że są tak wyjątkowe?

Drewno dębowe – cechy

Dąb od zamierzchłych czasów uchodzi za solidny budulec. Już setki lat temu wykonywano z niego elementy konstrukcyjne domów czy meble. Jest to jeden z surowców naturalnych, o który łatwo w Polsce – rośnie tu jego sześć gatunków.

Nie tylko dostępność tego surowca zaważyła na tym, że jest tak chętnie wykorzystywany. Powiedzenie „silny ja dąb” również ma swoje uzasadnienie. Jest to drewno bardzo twarde, wytrzymałe oraz odporne na niszczenie. Jego wygląd na długo pozostaje bez zarzutu. Drewno dębowe nie ściera się szybko, dlatego powstają z niego efektowne podłogi, które przez lata prezentują się spektakularnie.

Z tych bezcennych właściwości dębu korzysta stolarstwo, ale też szkutnictwo. Wykonuje się z niego ramy okienne, drzwi oraz elementy boazerii. Jest znakomitym surowcem do konstruowania schodów.

Schody z drewna dębu – zalety

Drewno dębu jest uznawane za szczególnie szlachetne. W związku z tym wykonane z niego schody będą eleganckie i zapewnią przestrzeni dystyngowany wygląd. Mimo że po ścięciu drzewo to ma żółto – szary odcień, z czasem nabiera nietuzinkowej, jasno- lub ciemnobrązowej barwy. Na jego powierzchni widać zaznaczone słoje, które są rozmieszczone nierównomiernie.

Schody dębowe będą cieszyły domowników nie tylko swoim wyglądem. To wybór na długie lata. Schody są zazwyczaj intensywnie eksploatowane – dotyczy to w takiej samej mierze stopni oraz balustrad. Każdego dnia poddawane są one dużym obciążeniom. Jednak wybierając drewno dębowe, można być pewnym tego, że będą solidne i odporne na paczenie się oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie ma też obaw, że szybko pojawią się na nich widoczne, nieestetyczne zarysowania, gdyż dąb jest drewnem szalenie twardym.

 


Wróć do bloga